Про
конференцію

Про конференцію

Математичні методи та моделі технічних і економічних систем

Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя разом із співорганізаторами запрошує Вас взяти участь у Міжнародній науково-технічній конференції присвяченій пам’яті професора Шаблія Олега Миколайовича та 60–ти річчю кафедри теоретичної механіки.
Шаблій Олег Миколайович
В червні 2022р. виповнилося 87 років від дня народження Шаблія Олега Миколайовича – талановитого вченого і громадського діяча, людини високого інтелекту, доктора фізико-математичних наук, професора, дійсного члена Академії інженерних наук України, заслуженого діяча науки і техніки України, першого ректора Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя.

Уродженець Тернопільщини 1958 р. закінчив Львівський державний університет імені Івана Франка. 1963-го захистив кандидатську дисертацію, а через 10 років — докторську. О.М.Шаблій перший доктор фізико-математичних наук на Тернопільщині.

Олег Шаблій розпочав трудову діяльність із посади асистента кафедри теоретичної механіки Тернопільського загальнотехнічного факультету Львівського політехнічного інституту. Був старшим викладачем, а згодом — завідувачем цієї ж кафедри, яка була перейменована на кафедру інформатики і математичного моделювання.

Олег Миколайович пройшов довгий трудовий шлях як умілий і далекоглядний керівник: директор Тернопільського філіалу Львівського політехнічного інституту, ректор Тернопільського приладобудівного інституту, ректор Тернопільського державного технічного університету імені Івана Пулюя. Під керівництвом Олега Шаблія Тернопільський державний технічний університет у 1999 р. набув членства в Європейській Асоціації Університетів, а через 6 років приєднався до Болонської Хартії Університетів – Magna Gharta Universitatum.

За час ректорства Олега Миколайовича (1991 – 2007 рр.) було здійснено велику роботу з удосконалення навчального процесу, патріотичного виховання та фізичного зміцнення молоді, що стало підґрунтям для успішного впровадження триєдиної моделі: НАВЧИТИ, ВИХОВАТИ, ОЗДОРОВИТИ як необхідної умови здобуття якісної освіти, гармонійного розвитку та фізичного зміцнення студентів. Упродовж усієї трудової діяльності вчений особливу увагу приділяв освіті та підготовці наукових кадрів, де проявив себе як науковець широкого профілю.

У 1978 році Олег Миколайович заснував наукову школу “Оптимізація керування напружено-деформованим станом твердих тіл”, де тема механіки деформованого твердого тіла, оптимального проектування технологічних процесів з урахуванням фізичних полів різної природи, проектування нагрівальних систем, розроблення і проектування антен супутникового телебачення і зв’язку стала предметом основних досліджень.

Шаблій О.М. очолював роботу більше десяти міжнародних, всеукраїнських наукових симпозіумів, конференцій та семінарів, серед яких - Міжнародна науково-освітня конференція з Пулюєвими читаннями, присвячена 150-річчю від дня народження відомого фізика, ім’я якого носить ТНТУ.

Олег Миколайович автор понад 250 друкованих праць, зокрема двох монографій, 25 патентів України на винаходи, 20 свідоцтв авторських прав на новітні технології. Він був керівником трьох докторських і 12 кандидатських дисертацій у галузі технічних та фізико-математичних наук. Десять науково-дослідних тем за державним замовленням, а також замовленням юридичних осіб було виконано під його керівництвом.

Плідну наукову роботу Олег Миколайович успішно поєднував із науково-організаційною і суспільною: Голова і член спеціалізованих рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій, голова навчально-науково-виробничого комплексу «Світло», головний редактор і член редколегії «Вісника Тернопільського національного університету» (1996-2007 рр.)

Академік О. М. Шаблій нагороджений орденами “Знак пошани” (1986 р.) та “За заслуги” ІІІ ступеня (2009 р.), золотою медаллю Американського біографічного інституту США (2008 р.). Відзначений нагородою “Свята Софія” (2005 р.), “Петро Могила” МОН України (2007 р.), дипломами всеукраїнської програми “Золотий фонд нації” (2013 р.), всеукраїнської програми “Національні лідери України” (2013 р.), всеукраїнської програми “Паливно-енергетичний комплекс України” (2013 р.). Кембріджський міжнародний бібліографічний центр 1998 р. визнав його людиною року в номінації “Наука”. А ще Олег Шаблій був почесним громадянином Тернополя (2003 р.).

Олег Миколайович — це знакова людина для суспільства. Він був тим полум’ям, що запалювало пристрасне прагнення служити науці, своєму народові та Україні. Усе його життя — це невтомна праця задля розвитку університету, міста і країни.

Особистість Олега Шаблія увійде в історію як зразок талановитого і мудрого керівника, відомого науковця, висококваліфікованого педагога, самовідданого друга, наставника й надійного порадника. О.М. Шаблій назавжди залишиться прикладом відданості науці, творчої цілеспрямованості, великої працездатності та служіння на благо України.